New homes and new owners

 

 

Líza noví majitelé

13th July 2019 - The sixth one and last to have left the nest ...

"LÍZA"

Everything has a beginning and everything has an end. But there is a new story that commences. The story about Liza, who has left today for her new home accompanied by wonderful young family.

The beginning was full of self-consciousness, but certainly there are waiting a lot of experiences, trips and games. Whippets are amazing creatures who can turn our lives the right direction.

           dáreček    Thank you very much for a sweet gift that made me happy!

♥♥♥

 

Olin noví majitelé

 

 

12th July 2019 - The fifth one to have left the nest ...

"OLIN"

The last boy, an amazing jolly fellow and cheeky monkey. He offered me plenty of goodbye kisses. Exactly the same way as he was always doing. Olin's new owner wants to devote herself to shows. We will soon meet in exhibition circles. It's a handsome dog boy and we all cross our fingers and follow him on his life journey.

Little Olin will live nearby so I'll be able to see him more than other puppies. We will take a walk together once in a while so I belive his kisses were not the last ones!

♥♥♥

 

 

 

 

Mia noví páníčci

11th July 2019 - The fourth one who left the nest was ...

"MAL"

Our littlies darling who will be named Mia by her new owners and will be the most loved and spoilt whippet in the world. She has such great masters with a house and garden. The new owner finally got besides her husbend and three sons, The Dream Girl.

I chose precisely new masters for all of my puppies. But in this case I was sure immediately. Amazing, happy and energetic, as I imagined. And the icing on the cake is that they already had a whippet so they excactly know what kind of dog they are.

♥♥♥

 

 

Mirďa noví páníčci 5th July 2019 - The third one who left the nest was ...Mirďa s výbavičkou

"MIRĎA"

Our little madcap who will be called Rio by new owners, has left today for his new home in Southern Moravia. I am very happy that this family want to dedicate to the sport as he is all made for that. He was always running and playing around. In his new family he will have three children friends who will share all the mischiefs with great pleasur.

I am looking forward to the news and fresh experiences, I wish you Best of Luck, honey! 

 ♥♥♥

 

 

 

Bastík noví majitelé

 

5th July 2019 - As the second one who left the nest was ...

"BASTÍK"

First owners did not take Bastik because of his testicle. He waited for his new owners who will love him anyway despite his missing testicle.

He will sleep in bed, run in the garden and live his happy dog life. Bastik will live not far from me so definitely we'll met in future. He is also promised to have a dog friend.

Good Luck in your new home, Darling!

♥♥♥

 

 

 

Noví majitelé Fló    30th June 2019 - The first one to leave ...Fló poslední den doma

"FLÓ" 

 Be happy in this big world. Literally. Our little Fló has left for Austria and she will have great owners and a lot of activity. Another whippet fellow and other dog friends at home. She will show herself in an exhibition circle and run the lane.

 In a shortcut The Dream for every breeder who wants the best for his puppies.

 ♥♥♥

 

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

8th week, let's go! ...

 

pasy vrh A

24th June 2019 - We are exactly 8 weeks. We are ready to leave for our new homes and to live with our new masters. We can't wait!

We are cipped, vaccinated and we heve our passports. We are definitely ready to discover the world. Time has flown so fast. Some of us are already leaving next weekend, others will stay awhile at home as their future master have left on holidays at the beginning of holidays. This way they can stay with their puppies the whole summer at home and enjoy them.

 

 

We will also receive our little layette. The girls in a pink colour and the boys in green.

 

výbavička

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

WILL BE TRANSLATED, SOON!

Last shooting and let us discover the world.

20th June 2019 - The last posture picture at the age of seven and half weeks. This time it went like clockwork. Its visible that the puppies are babies of exhibition parents and they can show themselves. Following pictures describe the character of puppies the way able to notice myself.

 

Bastík 7 týdnů

ALABASTER STATUE Baya Nobles - "Bastík"

Born as the first one and with the biggest weight and he was able to keep this primacy all the time. Bastik has a very spectacular character. I do not even know how to describe it. He always lies further from others and chooses his place very long before laying. He adores to fall asleep on my knees and he is a huge darling. He was the first one to climb a pen and  he does not fall asleep with other puppies, but next to me on the sofa. This is where he sleeps very deeply. I think new owners will have to support it. He is a real addict. Apparently they do not mind at all. They already have one like this and they are glad to have one more. He is quite and calm, silent and prudent dog that does not undertake any battles with his siblings if not necessery.

 

 

 

Olin 7 týdnů

AUREOLIN HUE Baya Nobles  - "Olin"

Born as the second one. Olin is a jolly fellow. He loves sharing kisses. He always comes, pets and runs away. He does not require so much contact as Bastik. He is a sweet and kind dog. But this I can say almost about whole litter except for two puppies. You will discover later. When falling asleep he lies anywhere and without any noise falls asleep. I expect to see him at exhibitions and I am glad for that. I feel satisfaction as it is a perfectly built dog whit like a more female-dog head.

 

 

 

 

Fló 7 týdnů

AMARANTH FLOWER Baya Nobles - "Fló"

Narozená jako třetí. Fló je kopie své matky. A to doslova. Nejen fyzicky, ale i povahou. Je to ta jedna ze dvou, která není chvíli v klidu. Pořád někde šmejdí, ničeho se nebojí a pokuď může, tak se pouští do bitev s každým na koho narazí. Má takové ty čertíky v očích, když se na vás podívá. 

 

 

 

 

                                                                                                                                   

Beruška 7 týdnů

AMBER ROOM Baya Nobles - "Beruška"

Narozená jako čtvrtá. Spolu se sestrou Apricot Mallow zdědily jediné tatínkovou barvu a Amber snad i jeho úžasnou klidnou a milou povahu. Pohled těch jejich černých kukadel vás prostě odzbrojí. Je to drobnější, neskutečně něžná až éterická fenečka, která urkadla mé srdíčko. Proto jsem se rozhodla nechat si jí zatím doma a sledovat jí, jak se bude dál vyvíjet. Jak jsem už psala, je klidná, nic neřeší, ale když chce umí se pěkně rozčertit. Klidně si poradí i s otravným kousavým bráchou. Lehne si kdekoliv, když je zkrátka unavená usne si zrovna tam kde je. Pro mě je prostě dokonalá.

 

 

 

Mirďa 7 týdnů

AQUAMARINE LAGOON Baya Nobles - "Mirďa"

Narozen jako pátý. Mirďa se narodil s malým vírkem srsti na hlavičce a na horní straně krku. Tak hned od začátku bylo jasné, že se na výstavním mole neukáže. Jakoby to sám věděl, a proto se raději proběhne, na rozdíl od svých sourozenců, za provizorním střapečkem nebo balónkem. Od narození to byl takový sólista, vždy bokem od ostatních, ponořen sám do svého světa. Teď je z něho veselý, milý pejsek, který našel super páníčky, kteří se s ním budou věnovat sportu. Jsem nadšená.

 

                   

 

                                                                                                                        

Líza 7 týdnů

ALIZARIN CRIMESON Baya Nobles - "Líza"

Narozená jako šestá. Líza byla od narození ta dokonalá fenka. A zůstalo jí to. Na začátku to vypadalo, že bude povahově celá máma. Anděl s ďáblem v těle. Bylo jí všude plno a celkem zlobila. Ale uklidnila se. Utíká sice z domácí ohrádky spolu s Bastíkem, ale to bude tím, že jsou oba největší a mají hodně síly se vyšplhat po mřížích ohrádky. Teď je to krásná a milá fenečka s úžasnou kontaktní povahou, nádhernou hlavou i tělem. Tajně doufám, že se noví majitelé nechají přemluvit a navštíví s Lízou alespoň jednu výstavu a ukážou tu nádheru světu.

 

 

 

Mal 7 týdnů

APRICOT MALLOW Baya Nobles  - "Mal"

Narozená jako poslední. Stále nejmenší fenečka, druhá, která zdědila tatínkovou barvu. Povahu ale asi ne. Je to ten druhý čertík ve vrhu. Kde se něco semele, tam je malá Mal, teda vlastně malá Mia, tak jí totiž noví majitelé budou říkat a já už jí tak říkám taky. Je to takový malý veselý diblík, je opravdu velmi drobná, kterého je všude plno a ničeho se nebojí.

 

 

 

 

 

       *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

7th week ran so fast.

 

společná 7 týdnů houpačka

   17th Juny 2019 - The world full of entertainmant, food and sleep.

   The table shows weigh gain:

   váhový přírůstek 7. týden

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

Fun begins! The world is ours at the age of six weeks.

 

6. týden 8

 

10th June 2019 - It is such fun to be a whippet puppy and to have six siblings. The whole world is just ours!

Literally, everything here turns just around the puppies. New masters came by to see their future doggies and can not wait to take them home. And me too! Well, just kidding, it will be so calm then ... But I am skipping. There is a lot before us to experience before they leave the house.

The following table shows weigh gain and a few shots of the garden momments.

 

 

                          

6. týden 10        váhový přírůstek 6. týden       6. týden 7

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

The fifth week is over - it is such rush!

 

Jsme hotoví

4th June 2019 - We are five weeks and discover beauty of the world which is currently the garden around the house. Our day consists of three things. Eating, sleeping and enjoying life. The picture caught the divine moment when the whole party  take rest after a demanding discovery of a rock garden. Discovering unfortunately means biting everything which is on their way. No blooming flower is safe because it is such an attraction for puppies and they to taste it all. Speaking of biting and eating ... every meal finishes somehow and theirs ends up as large amounts of droppings that are everywhere!

The most important thing is that they enjoy their food! They happily eat their dog food and dairy products. Their weight gain is shown in a following table.

 

                          váhový přírůstek 5. týden

 

  

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

First Posing Attempt - Our "Strawberry Party"

 

I was quite hard job. I took about a thousand of pictures. It is evident that to explain to a four-week puppy how to pose is impossible. The result has finally pleasantly surprised me as all the little rescals look amazing. We can present ourselves to the world as real whippets!

Two puppies are still available.

 

  Beruška 4 týdny  Beruška 4 týdny 2       Fló 4 týdny  Fló 4 týdny 2

Líza 4 týden 2  Líza 4 týden       Mal 4. týdny  Mal 4 týdny 2

      Mirďa 4 týden  Mirďa 4 týden 2

 Bastík 4 týdny  Bastík 4 týdny 2       Olin 4 týdny 2  Olin 4 týdny

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

First garden party at 4 weeks old

 

zahrada společná 4.týdny

    from left: Líza, Fló, Bastík, Mirďa, Beruška, Mal, Olin

 

váhový přírůstek 4. týden

27th May 2019 - Finally we got a few rays of sun after a rainy week, so we could release our dog bunch outside and this way to celebrate their 4 weeks of life. First, their steps were careful and shy which finally turned into crazy running around, rolls and fights of puppies.

In four weeks all puppies got over the weight limit 1,5 kg and tried also some different nourishment from mother's milk. We started with complementary food to make it easier to Valentina Mum who still has enough milk, but needs some regeneration too. Puppies also have claws, although they are cut regularly, and their teeth are quite sharp. 

 

 

   zahrada 4.týdny  zahrada Beruška 4.týdny 2  zahrada Fló 4.týdny  zahrada Líza 4.týdny

 zahrada Olin 4.týdny  zahrada boj 4.týdny  zahrada Mal 4.týdny  zahrada Mírďa 4.týdny

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

We are already 3 weeks.

 20th May 2019 - Time flies so fast. The puppies are three weeks today. All of them their eyes opened and start react to a visual stimulation. They discover their siblings, they bite and taste one another. First teeth commence to appear and their biting will be soon painful. Different characters of puppies come itno view as well. They discover their legs and learn how to stand, some of them are already able to make a few steps. It is such fun to watch them. For now all of them are fully nourished by their mum Valentina and they seem to be fed enough as they gain well their weight. Enclosed pictures are at the age of 18 days.

 

váhovy přírůstek 3. týden   Bastík 18 dní    Olin 18 dní    Mirďa 18 dní

weight gain up to  20th May 2019                 "Bastík" - RESERVED                          "Olin" - RESERVED                         "Mirďa" - RESERVED

 

   Fló 18 dní    Beruška 18 dní    Líza 18 dní    Mal 18 dní

 "Fló" - RESERVED                      "Beruška" - RESERVED                 "Líza" - RESERVED                       "Mal" - RESERVED

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

váhový přírůstek 2. týden

We are 14 days and we open the eyes

13th May 2019 - We grow very well and gain weight. The boys got over 1 kg but also the smallest girls are not behind. Our contest in "first open eyes" was gained by the littlest girl Mal. The others open their eyes as well, but they do not see as well as her yet. She is amazing.

We also passed through first claw cutting and we are getting ready for the first deworming. No doubt, we are already big puppies!

 

 

boys 14 days  první otevřená očka MAL  girls 14 days

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

 

Vrh A 1. týden

We are one week.

The following table shows weight gain of individual puppies. The "babies" eat well and they are very vivacious. The puppies doubled their weight in one week.

                       Váhový přírůstek 1. týden

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

The Litter "A" presentation, the age of puppies is 1 day.

 

Some puppies are still available to be reserved . If you are interested in purchase, you can contact us . The table consists of puppy's birth order, his colour label (marking) and "working" name. Then there is noted a pedigree name and birth weight of a particular puppy.    

- If a puppy is labelled "available" it means that he is ready to be reserved.

- If a puppy is labelled "reserved", it means that he is reserved by a particular person, but a registration fee was not payed yet and the reservation can be cancelled.

- If a puppy is labelled "sold", it means that a reservation fee was payed and the contract was signed .

 

Bastík 1 den    1. boy - greenzelená BASTÍK

 "BASTÍK"

Alabaster Statue Baya Nobles

  birth weight: 391 g

                                  RESERVED

 

Olin 1 den    2. boy - yellowžlutá OLIN

 "OLIN"

Aureolin Hue Baya Nobles

  birth weight: 331 g

                                  RESERVED

 

Fló 1 den    3. girl - orangeoranžová FLÓ

 "FLÓ"

Amaranth Flower Baya Nobles

  birth weight: 341 g

                                  RESERVED

 

Beruška 1 den   4. girl - redčervená BERUŠKA

 "BERUŠKA"

Amber Room Baya Nobles

  birth weight: 305 g

                                  RESERVED

 

Mirďa 1 den    5. boy - pinkrůžová MIRĎA

 "MIRĎA"

Aquamarine Lagoon Baya Nobles

  birth weight: 268 g

                                   RESERVED

 

Líza 1 den    6. girl - dark bluetm.modrá LÍZA

 "LÍZA"

Alizarin Crimson Baya Nobles

  birth weight: 332 g

                                   RESERVED

 

 

Mal 1 den    7. girl - light bluesv.modrá MAL

                                          "MAL"

               Apricot Mallow Baya Nobles                                                    birth weight: 321 g

                                   RESERVED

 

 

 

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

Countdown ...       26th of April 2019 - Puppies are now viable and ready for birth. Weight: 18,4 kg

     

Valča 58.den   Valča 59.den  Valča 60.den  Vrh A 29.4.2019 ... So here we are!

    26.4.201958th day             27.4.201959th day           28.4.2019 -60th day                  29.4.2019 -61sday

       

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

Valča 54. den

54th day of pregnancy

22nd of April 2019 - We are smoothly approaching the end of the 8th week of pregnancy. The foetuses grow very fast, they are more than 75% birth size and measure 140 mm. The organs of puppies are already developed. Lungs are the last organ to be developed. The body is covered with hair, the hair is less visible on their paws. Claws are fully developed and the skin pigmentation start to occur. The movements of foetuses are visible and tangible. If the female dog is lying, we can see the foetuses as well. Valentina relaxes a lot and looks for a convenient birth place. She still has a good appetite.

weight: 17,4 kg

 

        

       *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

Valča 47.den

47th day of pregnancy

15th of April 2019 - It has been almost 7 weeks of pregnancy. A fast development of embryos continue. The uterus takes 2/3 of the abdominal cavity. The X-ray shows skeletons of puppies and we can see an exact number of embryos. We count skulls and backbones of puppies which measure approximately 85 mm and average 75% birth size. Hair on the bodies of embryos continue to grow intensively. Valentina gains weight, a mammary gland gets bigger and the hair on it thins and is falling out. In this period a female can start losing her appetite as embryos push on her inner organs and especially on her digestive system. But it is not Valentina's case. She still enjoys her food!

 weight: 16,4 kg 

 

      *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

Valča 40.den

40th day of pregnancy

8th of April 2019 - Smoothly but surely we are approaching the 6th week of pregnancy. It's the period of a very fast fetus development. We can see the first movements on ultrasound. The feti have 30% total birth weight and they measure approximately 65 mm. The sexual system of puppies begin to develop, the ossification of bones continue. We can notice first signs of hair on their heads. Valentina starts to gain weight, the uterus and the region around ribs get bigger as well. I can also observe a slight enlargement of a mammary gland. The bitch is getting calmer and more vigilant.

 weight: 15,3 kg

 

 

      *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

Valča 33.den 2

33rd day of pregnancy

1st of April 2019 - We are in the middle of pregnancy,  the embryo turns into the fetus. The fetus resembles a lot a miniatute dog and has approximately 20% birth size. It measures around 27 mm. The shape of the fetus has changed from an egg shape to a round one. All the main organs have already developed and we can see the heartbeat on ultrasound. The scull and jaw ossification are finished, the whiskers begin to grow on the foreface. The toes start to grow, the ossification of nose area, ribs and limb bones is in process. The dead fetus can be reabsorbed by the 35th day, later it leaves as a miscarried litter during the birth.

 weight: 14,1 kg

 

        *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 

vip12

 

 

25th March - Today's ultrasound visit comfirms Valentina's pregnancy!

 

ValčaMorris

 ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥  ♥ ♥ 

 

It was love at first sight!

 The meting Valentine and glamorous Portuguese boy

♥ Morris 

(JBIS Mutli Ch Southpoint Wild N'Brave)

was very successful and if everything goes well, we are going to have a bunch of May puppies.

 

 

 

 

 

We expect new planned litter "A" in the spring of 2019

                                                                                                           couple

 

                                             VALENTINE                                                               MORRIS

Valentina                Moris foto: Nathalie Jaklewicz

rodokmen                                                                                          rodokmen

 

 

22nd November 2018 - Today´s ultrasound visit did not comfirm Karlyn´s pregnancy!

 

Karlyn Elliot

 

On Monday 22nd October 2018 Karlyn and I went to faraway Wroclaw in Poland to meet a charming Swedish prince

♥ Elliot 

(C.I.B. Skräddaregårdens Quantarel Usain B)

If mating is successful, we will obtain the most beautiful Christmas gift.

 

Fingers crossed!

 

 

 

 

 

   Planned litter "A" at the end of the year 2018.

       couple

 

 ♀  KARLYN                                   ♂  ELLIOT

Karlyn La Grange TT          Elliot

                                                         rodokmen                                                                                rodokmen


 
Tvorba stranek pro chovatele