Dáreček

4. července 2020

Když loni odcházelo do nového domova poslední štěně z vrhu A, zdál se plánovaný sraz tak daleko...

Původní datum srazu odpovídalo zhruba datumu prvních narozenin štěňat. Všichni jsme se těšili na druhý prodloužený májový víkend, kdy se společně sejdeme na hradě Helfštýně. Díky té koronavirové blbosti se tak ale nestalo a sraz se mohl uskutečnit až tento první prázdninový víkend. Člověk by i řekl, že to tak asi mělo být, neboť vše klaplo na jedničku.

Sobotní ráno 4.7. se probudilo do krásného letního dne plného sluníčka a modré oblohy, i když několik dní před tím v kuse intenzivně pršelo. Dopoledne se všechna štěňátka sešla na rodné hroudě, teda až na Jessicu (Fló) jejiž majitelé nechtěli opouštět Rakousko v této koronavirové situaci, což samozřejmě chápu. Po vzájemném seznámení se všech účastníků srazu navzájem a po šílených honičkách Áček po zahradě, jsme vyrazili na výlet. Pro svou chrtí rodinu jsem si připravila, myslím, příjemnou procházku na chatu Hrádek, která se nachází v nadmořské výšce 650 m n.m. a od našeho domu je vzdálená zhruba 4,8 km nenáročné chůze. Pro některé účastníky byl výšlap do těchto nadmořských výšek složitější díky 100 % vlhkosti a celkově vysoké pocitové teplotě. Nakonec to všichni ve zdraví přežili a všichni jsme se zdárně sešli ve výčepu horské chaty, kde pivečka a limonády svlažily naše vyčerpaná těla. Strategicky jsme obsadili všechna volná místa na sezení ve stínu kolem chaty a popíjejíc čekali na objednané jídlo.

 

     Vyrážíme   Chrtí procesí   Cestou nahoru   Na rozcestí kudy teď   Těsně před vrcholem   Po sjezdovce je to blíž

      Čekání na občerstvení   Občerstvování   Miuškovic kluci   Pohodička   Whippetění

 

Pro další příchozí turisty byla naše chrtí ekipa velkou atrakcí. Sešlo se nás 13 dospělých, 6 juniorů a 10 chrtů. Po hodinové pauze na občerstvení se celá chrtí rodina vydala ještě o pár metrů výše nad chatu, na vyhlídku ve starém lomu, kde se před námi otevřel výhled na obec Hrádek pod námi. Pokračovali jsme pak ještě po hřebeni k hoře Filipce, kde se po pár stech metrech nachází Zvonička Sv. Isidora z Madridu, ochránce manželů, dětí a zemědělců. Zvonička zde stojí od roku 2012, kdy byla vysvěcena biskupem Františkem Václavem Lobkowicem a mnoho novomanželských párů si jí volí jako místo svatebního obřadu. Ve zoničce najdete dva zvony. Větší odbíjí každou hodinu a menší, který je umístěn ve vyřezané bustě patrona zvoničky. Kdo na něj zazvoní a vysloví přání, tak bude podle pověsti splněno, protože život Svatého Isidora byl plný zázraků a uzdravení. Na kameni u zvoničky je tento vzkaz pro všechny návštěvníky: "Kdo jednou zazvoní, bude žít spokojeně až do smrti." Dojem z tohoto místa umocňuje i nádherný výhled do okolí, a proto jsme neodolali a udělali u kapličky i společné foto.

 

   Výhled na ta panoramata   Najdi whippeta   Výhled na Hrádek   Olin kamzíkem   Zvonička Sv. Isidora Hrádek   Zvonička Sv. Isidora Hrádek 2

Společné foto

 

Původně jsem měla v plánu se všemi ještě pokračovat dál až k chatě na Filipce, ale vzhledem k velkému teplu a dusnu jsme se rozhodli pro cestu zpět, jen jinou trasou. Zastavili jsme se ještě na naší chatce, která je taky v Hrádku a na tento prodloužený prázdninový víkend se stala domovem pro milou mladou rodinu, Veroniku a Davida, majitele Lyry (Lízy), kteří se rozhodli u nás zůstat trochu déle a poznat Hrádek o něco více. Myslím, že se jim pobyt u nás moc líbil a podle jejich slov tady nebyli naposledy. 

 

   Z chaty na chatu    Čtyřspřeží    Na chatičce    Na chatičce 2    Trochu mazleníčka    Martina nemá chybu

 

Cestu z naší chatky zpět domů jsme prošli svižným krokem, všichni už jsme se viděli jak odpočíváme s něčím dobře vychlazeným v ruce a s nohama nahoře. Doma u nás na terase jsme zasedli kam se jen dalo a pustili jsme se do hodnocení dnešní akce. Do toho všeho pobíhalo ještě pár neunavitelných whippetů, kteří to nakonec taky vzdali a zalehli. Při nezávazných konverzacích dvě rodiny mých štěňat nakonec zjistili, že se dnes nevidí poprvé, že se již před lety setkali na jedné rodinné svatbě. Celkem úsměvné jak je svět opravdu malý. V pozdním odpolední náš sraz postuně řídnul, všichni účastníci se rozjeli za svými dalšími povinostmi a já jsem zůstala doma sama s příjemným pocitem, že se snad akce povedla a stane se tradicí.

Ještě pár momentek a fotek jednotlivých psů:

 

      Medový Barney  Olinek  Dvě zrzečky s mamkou  Nežná Mia  Sportovec Lyra  Náš benjamínek Kaya  A teď kdo je kdo  Zamilovaný Mirďa

   Mirďa ochránce  a po srazu někteří takto:   Mirďa doma po srazu   Naše holky doma po srazu   Mia doma po srazu

 

Tak na viděnou na dalším srazu ...

 

 

 

Kaya 4 měsíce

 

26. června 2020

Třetí měsíc pomalu končí, co takhle začít trénovat na výstavy...

Konstatuji, že v tomhle Kaya po matce asi nebude. Postavit ho do postoje byl boj. Když už se mi podařilo ho donutit stát krásně rovně vpředu, zadní nohy si dělaly co chtějí a naopak. Předvedení na výstavním vodítku bylo o poznání lepší, ale jako u každého štěněte i u Kayi to bylo v jeho vlastním stylu. Docela jsme se s holkama nasmály.

A tak holky dostaly domácí úkol. Trénovat, trénovat a zase trénovat. Příště to určitě bude lepší...

 

 

 

     trénink 2     trénink     trénink 3

 

 

 

2. června 2020 - Je to neuvěřitelné, ale Kaya, náš sirotek a jedináček z vrhu "B" už je měsíc v novém domově. Je mu právě dvanáct týdnů a za několik dní oslaví tři měsíce života. Života, který nezačal příliš radostně, ale o to radostněji porkačoval a pokřačuje. Od nové majitelky slyším na Kayu jen samou chválu. Moc ráda to poslouchám... O to víc mě mrzí, že narození "B" vrhu poznamenala tak hrozná tragédie a nemůžu tuto chválu poslouchat na všechna štěňátka, která nosila Karlyn v bříšku.

 

Kaya v novém domově 2 obr. č.1                   Kaya v novém domově 3 obr. č.2                        Kaya v novém domově obr. č.3

 

Kaya se v novém domově okamžitě a bez problému zabydlel. Je sice pravda, že už své budoucí majitelky znal dlouho před tím, než si ho dovezly domů, ale i tak vzal změnu prostředí jako naprostou samozřejmost. Hned v prvních dnech v novém pochopil, kde se chodí vykonávat potřebu a dokázal si o to říct. Venku poslušně chodil na vodítku (obr.2), seznamoval se s novým prostředím města, ve kterém nikdy předtím nebyl. Již brzy bude znovu žít na vesnici u rodinného domečku, takže tuto městskou zkušenost může brát jako výbornou část tolik potřebné socializace. Jinak je opravdu Kaya synem své matky. Je neskutečný jedlík a spáč a to byla i Karlyn (obr. 1 a 3). V bytě má své pelíšky a v momentě když je unavený, tak stejně jako u nás doma tak i v novém domově, se bez problému uloží k odpočinku, aniž by vyžadoval společnost.

 

Kaya 3 měsíce 4  Kaya 3 měsíce 16  Kaya 3 měsíce 17  Kaya 3 měsíce 5  Kaya 3 měsíce 11

obrázky č.4

 

Jak jsem již psala, majitelka je má kamarádka, takže Kayu vidím prakticky každý týden a můžu tak pozorovat jak roste a co nového se už naučil. Jeho dnešní návštěvě přálo konečně i počasí, a tak si mohl poběhat s mýma holkama po zahradě a znovu objevovat místa, která tak dobře zná (obr. 4). Zákoutí všech skalek a tajemná místa živého plotu (obr. 5), palouček u lesa, kde na hrobečku Karlyn vykvetly kopretiny (obr. 6)... Prakticky ihned se obnovil klasický scénář jejich každodenních her, kdy mu Berroo dělala starší sestru a ponoukala ho k lumpárnám (obr. 7) a Valentina převzala roli tety - matky a snažila se ho usměrňovat a vychovávat (obr. 8). Byla to moc pěkná a radostná podívaná.

 

Kaya 3 měsíce 7 Kaya 3 měsíce 13        Kaya 3 měsíce 10        Kaya 3 měsíce 9 Kaya 3 měsíce 15         Kaya 3 měsíce 8

                                       obrázky č. 5                                                                           obr. č. 6                                                                          obrázky č. 7                                                                      obr. č. 8

 

Kaya 3 měsíce

Co říct závěrem.

Jsem nadšená, že jsme s Kayou zvládli ujít tak dlouhou cestu, a že z něho roste krásný, statný, chytrý a hlavně zdravý pes! Moc se teším na další společné chvilky, na to jak poroste.

Už teď v jeho výrazu vidím Karlyn a to každým dnem více a více...

 

                                                  ♥              Kaya 3. měsíce

 

 

 

Litter A 1st B Day

 

29. dubna 2020 - Naší malí blonďáčci už mají jeden rok. Jak vyrostli do krásy můžete vidět na fotce výše. Všichni mají vyrovnané povahy, jsou přátelští, milí, chytří, ale co je nejvíc jsou zdraví. Moc děkuji všem jejich páníčkům za to, jak se o ně vzorně a s láskou starají a přeji jim ještě spoutu let společného mazlení.

 

 

zahrada 6 týden 10

22. dubna 2020 - Malý "Kaya" celým jménem Belong Karlyn Heart Baya Nobles roste do krásy. Je sice sám bez sourozenců, ale je vidět, že mu to nějak zvlášť nevadí. Je to zvídavé, kontaktní a velmi chytré štěňátko, které už vesele prozkoumává zahradu po boku Berroo a Valentiny. Stali se z nich kamarádi, hlavně Beroo si ho oblíbila a ráda si s ním hraje a dělí se s ním o pelíšek. Valentina se spíše ujala výchovy a snaží se to rozjařené štěňátko, kterého je teď všude plno, trochu usměrňovat.

Za Kayou pravidelně přijíždí jeho budoucí majitelka, oba se spolu seznamují, zvykají si jeden na druhého, aby přibližně za tři týdny mohl v pohodě a bez stresu odejít do svého nového domova. Bude bydlet nedaleko a bude pořád členem naší "Baya Nobles" party. Mám velkou radost z toho, že se s Kayou setkáme ve výstavních kruzích.

Bylo těžké rozhodnout se, zda si ho nechám nebo mu najdu jiné majitele. Mé rozhodnutí bylo nakonec najít mu novou milující rodinu z okruhu mých známých, se kterou budu v neustálém kontaktu. A to se mi snad povedlo.

Více informací o vrhu B najdete v záložce "Naše vrhy"

 

 

                   zahrada 6 týden 2    zahrada 6 týden 6    zahrada 6 týden 7    zahrada 6 týden 9    zahrada 6 týden

 Kayův rodokmen: zde

 

       

 

Leo a Kaya

6. dubna 2020

Malý Kaya je už několik dní zpět doma od náhradní fenky, která se o něho vzorně starala. Kaya je krásné, baculaté a pohodové štěňátko, které teď u nás doma vyplňuje díru, která tady vznikla po tragické srmrti naší milované Karlyn. 

Všude o Kayovi píši jako o sirotkovi a ona to vlastně tak úplně pravda není. Přišel sice o svou maminku i devět sourozenců, ale ještě pořád má tatínka. Otcem vrhu B je úžasně jemný, klidný a noblesní pes Leonardo da Vinci Whiteheads. Jsem moc ráda, že jsem si ho vybrala jako otce našeho vrhu "B" a jsem taky moc ráda, že jsme s jeho majitelkou v kontaktu a že se z nás staly kamarádky. Malý Kaya bude krasavec po něm.

Jeho návštěva proběhla v naprosté pohodě, ale musím říct, že více než-li jeho malý syn ho zajímaly moje další whippetí holky.

 

                                  Leo a Kaya 3               Leo a Kaya 2

 

 

 

7.3.2020 - Tragická událost, která nás všechny moc zasáhla, má nakonec alespoň částečně šťastný konec. Novorozený chlapeček, jediný přeživší z celého vrhu "B", je natolik silný, že zvládne převoz k náhradní kojné fence. Po návratu bude vyrůstat v naší chovatelské stanici spolu s whippetíma holkama. Více informací naleznete v záložce "Naše vrhy"

♥   Kaya 1 week 3    

 

 

 

Slovy nedokáží vyjádřit tu bolest, kterou teď cítím a prožívám. Utíkej Karlyn ...

DSC 0875 kopie

 

 

 

IDS Katowice 2020

9. února 2020

Velmi očekávaná výstava. Výstava s přátelskou atmosférou a uznávaným rozhodčím panem Paulem Coelhem z Portugalska, chovatelem (da Roseira Brava kennel) a specialictou na whippety.

Je neuvěřitelné, že se mé Valentině podařilo vyhrát velmi težkou otevřenou třídu, kde opět nastoupilo sedm velmi hezkých a extérierově vyrovnaných fen. Získaly jsme tedy známku výborná 1 s CWC/CAC s velmi pěkným posudkem a jako třešničku na dortu pak i Res.CACIB.

Tímto Valentina splnila podmínky pro udělení polského šampiona krásy, jen trochu dříve než-li v rozmezí 6 měsíců, což je jedna s podmínek pro udělení šampionátu. Takže si budem muset zajet ještě pro jeden titul někdy od dubna, aby byla splněna i poslední podmínka. To ale nemění nic na tom, že Valča zvládla vyhrát mezinárodní výstavu v tak velké konkurenci. Jsem na ni patřičně hrdá!

 

 

IDS Katowice 2020 2

XXIV. Międzynarodowa wystawa psów rasowych Katowice 8.-9.2.2020

judge: Paulo Coelho /PRT

JCH My Crazy Valentine Toomie Trishel, třída otevčená, V1, CWC/CAC, Res. CACIB

 foto: Artur Wróbel


 

 

Očekáváne narození štěňátek!!!

více info v "Naše Vrhy"

 

Karlyn 24.den březosti

 

31.1.2020 - Snímek z ultrazvuku, který nám potvrdil Karlyinu březost.

 

Jedná se o 25. den březosti, kdy embrya mají přibližně 12 mm. Podle pana doktora máme očekávat velmi početný vrh. Na ultrazvuku jsme společně napočítali jedenáct kuliček! Vše se může samozřejmě ještě změnit, některá embrya mohou být vstřebána.

Termín porodu byl stanoven přibližně na 8.března.

 

Držte palečky ať všechno dobře dopadne!

 

 

 

 


 
Tvorba stranek pro chovatele